Misiune

MISIUNEA

Școala noastră promovează o educaţie de calitate, într-un mediu favorabil învăţării, în care fiecare elev găseşte cheia dezvoltării unei personalităţi armonioase, autonome şi creative, prin dobândirea competenţelor pentru viaţă, pe baza nevoilor de dezvoltare personale. Şcoala răspunde nevoilor fiecărui elev de a se simţi competent în a deţine şi utiliza informaţia, oferind porţi deschise pentru minţi deschise spre schimbare şi spre respectarea valorilor socio-culturale ale societăţii democratice, prin strategii diferenţiate care să faciliteze procesul de învăţare pentru toţi elevii, fără discriminare, prin oferirea de şanse egale şi promovarea educaţiei incluzive.

Școala își propune stabilirea unui parteneriat activ cu comunitatea locală, creând un mediu educaţional bazat pe valori morale, antreprenoriale, tehnologice, informaţionale, ecologice pentru a forma viitorii cetăţeni europeni: creativi, critici, dar şi autocritici, capabili să se integreze într-o cultură europeană globalizată. Educăm elevii pentru a deveni buni cetăţeni europeni şi pentru a avea un comportament ecologic. Şcoala noastră acceptă rolul de iniţiator, susţinător şi catalizator al comunităţii, de continuator al tradiţiilor locale.

VALORI PROMOVATE

Valorile organizației exprima modul in care aceasta îşi propune să-şi atingă viziunea şi reprezintă codul comun pe care toți membrii organizației îl împărtăşesc.

Integritate - Comportamentul, acțiunile se bazează pe valorile personale şi cele ale organizației.

Libertate - Oferim individului libertatea de a gândi. Nu îndoctrinăm. Lăsm inădivizii să aleagă.

Perseverența - Suntem conștienți de faptul că misiunea noastră este una dificilă. Nu renunțăm niciodată şi suntem conduși de credința că “Eșecul nu este o opțiune pentru noi”.

Inovaţie - Nu suntem doar perseverenți prin a face lucrurile în același fel. Căutăm în mod continuu să inovam modul în care ne atingem obiectivele organizației într-o manieră consistentă cu identitatea noastră.

Durabilitate - Gândim pe termen lung. Misiunea noastră este una de durată şi ne solicită o abordare pe termen lung şi un management eficient al resurselor noastre. Luăm în considerare impactul acțiunilor noastre şi acționăm în consecință.

Loialitate - Oferim loialitate partenerilor noştri. Solicităm loialitate în schimb. Ca orice proces de durată, obiectivele noastre solicită resurse dedicate la bine şi la rău. Ne respectăm promisiunile.